Srpen 2013

Lilo a Stitch

26. srpna 2013 v 9:48 | DJMoonRay |  Filmy

Rodina. Slovo rodina známe každý, vyrůstáme s ním a každý ví, co znamená. Rodina je skupina lidí nebo i zvířat, která spolu žijí, mají mezi sebou vřelý a přátelský vztah a jsou pokrevně spojeni. Často považujeme za rodinu i přátele nebo naše mazlíčky. Každý ví, co rodina je a co znázorňuje, a víme, že nám vždy poskytne domov. Já osobně se považuji za velmi rodinně založeného člověka, nedokážu si bez ní představit život a řadím do ní i přátele a zvířata. Jsem narozená ve znamení Raka, které je vlastně symbolem rodiny ve zvěrokruhu, bohužel mi ale osud nepřál v tom, abych se narodila do prostředí, které tomu odpovídá. Pocházím z rozvrácené a nefunkční rodiny. To ale neznamená, že nemám ráda svoje sourozence, mámu, prarodiče, strejdy a každého. Vše zničila jedna osoba a já jsem ráda, že jsme se ho konečně zbavili. Ale vzhledem k tomu, že vím, jaké je strádat citově i materiálně, umím se vcítit do pozice těch, kteří to také prožívají, a jsem kvůli tomu hrozná citovka. Tomu se nevyhne ani film, komix, hra, cokoliv. Rodina je něco, čím bychom si měli být jistí, a vždy vědět, že nás přivítá s otevřenou náručí. A proč o tom vlastně mluvím? Protože jsem se znovu podívala na film, který mě tolik přiměl k pláči právě z tohoto důvodu. Tím filmem je Lilo a Stitch.

Lilo a Stitch je film z dílny Walta Disneyho. Však víte Disney… když to bylo Disney… a ne ta dnešní komerční hovadina…. Pche, Hannah Montana, zalez pod šutr a nevylejzej. No jednoduše mluvím o starém dobrém věku 2D animace. Pokud sledujete Disneyho filmy, můžete si všimnout, že se studio vždy snaží najít novou lokaci pro svůj film, tentokrát jim do oka padla Havaj. Takže čekejte tropický ráj prokreslený nádhernou animací.

Na začátek bych měla asi říct, že se film dá vlastně rozdělit do dvou stran. První strana je děj s mimozemšťany, druhá je děj s Lilo a její sestrou Nani. Obě strany jsou důležité pro kompletní pojetí filmu, řekněme ale, že tvůrci si opravdu vyhráli s příběhem dvou sester. No tak začneme.

Kdesi ve vesmíru se setkáváme s mimozemšťany, kteří všichni žijí v systému federace. Ta obviní jistého vědce Dr. Jumba z nelegálních genetických experimentů, a tak je postaven před soud. K soudu je také dovlečen jeden z jeho experimentů, který má číslo 626. Jelikož tato roztomilá a nebezpečná potvůrka nevyhovuje zákonům a podle všeho představuje hrozbu, tak se rozhodnou poslat 626 do exilu na asteroid. Jumba je uvězněn. 626 je ve skutečnosti velice inteligentní zvířátko, také je nezničitelný a velice mazaný, a proto se mu podaří uniknout. A kam jinam by se měl dostat, než na ten slavný zapadák - Zemi. Jak známo, na polapení potvory, je vždy nejlepší její tvůrce, který je vytáhnut z vězení, a agent Pleakley. Ano, asi nejbizarnější dvojka, kterou jsem za ta léta viděla. Předpokládalo se, že 626 zapadne do oceánu, ale jako správný troll ho náhoda dovede na havajský ostrov Kauai (Okina).

Tam se dostane z lodi, ale bohužel ho přejede náklaďák a řidiči ho považují za psa, a tak skončí v útulku. Jak jsem ale zmínila, tento film není jen o mimozemšťanech. Na druhou stranu tu totiž máme dvě sestry, které se po ztrátě rodičů snaží vyrovnat s nelehkou životní situací. Nani, starší sestra se snaží svého sourozence co nejlépe vychovávat a starat se o její dobro. Lilo je ale inteligentní, někdy vznětlivá, a řekněme, že zrovna neoplývá respektem u svých vrstevníků. I když na sebe často řvou, tak se mají sestry rády, je tu ale hrozba, že Lilo se dostane do sociální péče. Jestli k tomu dojde, o tom rozhoduje pan Cobra. I když si to můžou lidé myslet, tak Cobra není záporák filmu. I když působí tvrdě, dělá jen svou práci a opravdu mu jde o to, aby Lilo měla dobrý život, i když by to znamenalo být bez její sestry. Nani také stále nadbíhá milý hošan David, kvůli problémům a práci na něj bohužel nemá čas. Když už jde opravdu do tuhého, tak se Nani rozhodne splnit Lilo přání (mít někoho, kdo neuteče a bude jí mít rád) a dovolí jí pořídit si psa.

Tady se nám obě linky protnou, protože Lilo si splete Stitche se psem a rozhodne si vzít jeho. Lilo se snaží Stitche naučit být hodný, neničit věci a zaučit ho do tajů světa Elvise Presleyho. Věřte mi, nikdo není takový fanoušek Elvise jako sám tento film. Stitch byl vytvořen jako zbraň, to znamená, když vše zničí, nemá už žádný smysl života. Vtom ho zaujme knížka o příběhu ošklivého káčátka a od té chvíle se s Lilo začne učit o pravé povaze a důležitosti rodiny. Přitom jsou mu neustále v patě Jumba s Pleakleyem a Lilo s Nani hlídá Cobra. Jak to nakonec všechno zvládnou, je lepší se dozvědět přímo z filmu.

Teď abych to nějak zesumírovala. Osobně si myslím, že tohle je jeden z nejlepších Disneyho filmů. Jednoduše, Disneyho filmy mají v sobě vždy nějaké to kouzlo. Je to fantazie, pohádka, věci, které pocházejí z naší duše, Lilo a Stitch šlo ale trochu jinou cestou, reálnější. Ano, jsou tam mimozemšťané a pořád je to pohádka, je tu ale jedna zásadní věc. Příběh sester je zpracován velmi realisticky, opravdu velmi realisticky, mám dojem, že někdo z tvůrců musel projít podobným traumatem, protože nikdo jiný by to nedokázal znázornit. Není to jako v typickém filmu, v typickém filmu máme zápornou postavu, někoho, na koho můžeme ty problémy hodit. Život ale takový není. Často se stává, že lidé jsou obětí nehody, náhody, něčeho, co nemůžou ovlivnit. Když nastane svízelná situace, není často s kým bojovat, jenom hledáte východ a cestu ke klidu a štěstí. Sama vím, jaké to je, když nevíte co dělat, když usínáte se strachem, co přinese další den, a přesně to jsem cítila i tady u tohohle filmu. Nani a Lilo nemají nepřítele, jenom neví co udělat, aby se jejich život zlepšil a mohly zůstat spolu. Věřte mi, že to není příjemné, sama mám sourozence a často jsem se o ně bála. Nikdy bych ale asi nevěřila, že existuje film, který dokáže tak dobře zaujmout lidi v podobné situaci. Právě to nám ukazuje, jak moc jsme odkázáni na jiné lidi, že je potřebujeme, protože bez Lilo by Nani nezbylo nic. Lidé často zapomínají, že na světě jsou nejdůležitější naši blízcí, ne věci, ne bohatství, ne sláva. Proto je tolik lidí rozmazlených a neváží si ničeho, co se jim dostane pod ruku. Lilo řekla že jejich rodina je malá, neúplná a taky nemají moc hraček. Tím vlastně odkázala na to, že si nežijí v přepychu, dokonce nemá ani vlastní panenku jako jiné holky, a proto si vyrobila vlastní. Ta je sice poněkud zvláštní, když ji ale odhodí ve frustraci, tak se pro ní vrátí. Lidé se dokáží málokdy zbavit věcí, které sami vytvořili, na kterých jim záleží. Často jsem se cítila podobně jako ona. Vážím si všech věcí, které mám, vím, že nic není zadarmo, protože jsem vyrůstala podobně.

I když to teď asi vypadá, že tenhle film se zabývá jen životními problémy, tak to není pravda. Stitch je velmi roztomilá a komická postava a jeho učení se o rodině vás často rozesměje. Je ten typ kamaráda, kterého byste jako malé dítě chtěli mít, a zahřeje vás u srdce, když vidíte, jak po tom všem dokázal najít své místo mezi lidmi, kteří si ho k sobě vzali. Jedna věc je, že nesnáší vodu a podle všeho by měl ničit velká města… a ukrást lidem levou botu či co. Tím, že přistál na ostrově, je vlastně izolován od možnosti se kamkoliv dostat. Jumba a Pleakley jsou komické postavy. Jak ale říkám, v tomhle filmu není záporná postava, každý zde jen dělá svůj úkol. Teda kromě těch travných pidižvíků ve škole, ale kalibr Dartha Vadera to rozhodně není. Všechno je vlastně výplodem náhody, že se jejich osudy propletly, a tak není možné nikoho odsuzovat, že koná zlo tím, že chce odvést Stitche. A věřte mi, budete litovat Davida za jeho neustálé pokusy s Nani, které mu vždy nějak vyšumí.

Děj se odehrává na Havaji, takže čekejte vlny, krásnou exotickou přírodu, hrátky s ohněm a hlavně tanec Hula. Film má v sobě krásnou havajskou hudbu a na chvíli se opravdu cítíte jako v tropickém ráji. Další důležitý aspekt je Elvis. Celý film jako kdyby mu skláněl pocty, protože Lilo je jeho velkou obdivovatelkou, a tak do svých hudebních akcí zatáhne i Stitche. Musím ale přiznat, že tato hudba k náladě filmu sedí. Animace je jaksi zajímavá, protože pozadí jsou nabarvená vodovými barvami a řekněme, že postavy mají jaksi velké nosy. Jedna z věcí, kterou na tomhle filmu budete nenávidět, jsou spolužačky Lilo. Primusi, přísahám, že tu s brýlema bych nejraději přetáhla židlí a někde zahrabala. K Lilo se chovají jako k někomu, kdo nemá ani právo pobývat v jejich blízkosti, a mají všetečné poznámky. No jo, něco jako prototypy pro moje spolužáky ze základky.Tak, jak to shrnout. Lilo a Stich je opravdu zajímavý a nádherný film. Mě přivedl k pláči i k smíchu a rozhodně nám říká, že život není taková pohádka, jak si ho představujeme. Příběh s Lilo a Nani nám připomíná, že rodiny si musíme vážit a opatrovat ji a že se lidi mají rádi, i když na sebe zrovna ječí. Stitch nám ukazuje, že i když se zdá, že nemáme v životě žádný opravdový cíl, tak s laskavostí jiných jsme schopni velkých věcí a najíst svoje místo. Vidíme, že nemůžeme odsuzovat lidi za to, že dělají svojí práci. Lilo a Stitch je kouzelný film, má svůj vlastní styl. Stitch pochopil že "ohana" znamená rodina, to je, že nikdo nezůstane sám a opuštěný. Já si jen přeji, aby tohle pochopilo víc lidí v naší často zkažené době. Jestli jste film ještě neviděli, podívejte se, nebudete litovat, a zatím aloha.

Sleepy XD

12. srpna 2013 v 22:04 | DJMoonRay |  The sims 2


Mohla bych je sledovat celej den XD Jo Sounde chápu tě, někdy se mi chce přes den taky spát XD