Únor 2013

Futurama

8. února 2013 v 13:19 | DJMoonRay |  Seriály

Matt Groening je tvůrcem světoznámého fenoménu The Simpsons, kteří ovládli svět a denně rozesmávají davy lidí. Určitě se dají považovat za jeho největší úspěch, ale tento seriál o žluté rodince, má bratra, či sestru, či co. Groening je také tvůrcem dnes již legendární Futurami, a řekněme ž ebudoucnost ještě nikdy nevypadal tak praštěně.


Děj začíná v roce 1999, na Silvestra. Smolařský poslíček Fry, který pracuje v pizzerii je pověřen, aby odvezl pizzu do kryogenické laboratoře. Nakonec je ale donáška jen blbý žert a Fry při vlastním přípitku na nový rok spadne do kryogenického zařízení, stačí říct mrazák a probudí se za 1000 let. Jednoduchý děj, ale počkejte, až uvidíte ty možnosti. V téhle době jsou všude ufonia, roboti a podzemní mutanti, a každý se tu někdy ozve.


V budoucnosti se Fry setkává s úplně novým světem, který je originální úplně ve všem podle vlastního způsobu. Jelikož v této době musí každý pracovat, dělat práci, která mu je přiřazena tak se setkává s Leelou. Ta je považována za posledního jedince svého druhu - kyklopů. Leela mu chce přímo připíchnout čip do ruky s tím, že bude znova dělat poslíčka Fry, ale odmítavě zdrhne a na to se setkává s Benderem ve frontě na smrtibudku. Bender je šokován tím, že Fry ho chce jako přítele, i když se měl právě v plánu nechat sešrotovat. Začnou je oba pronásledovat poldové, jelikož jsou dezertéři, kteří nechtějí pracovat. Fry si uvědomuje, že všechny co znal, jsou pryč a Leela nakonec také upustí od své práce a rozhodnou se najít Fryova jediného příbuzného, senilního profesora Franswortha. Ten z nich udělá svou novou posádku pro přepravní službu, která léta po celém vesmíru. Jen pro informaci, minulá posádka zemřela při útoku obřích vesmírných včel.K partě také patří bohatá Číňanka Amy, která je profesorovou studentkou, jejich zvláštní humrový doktor Zoidberg a "rastafariánský učetní" Hermes, který se stará o byrokratický chod firmy. Svět Futuramy je ale velice rozsáhlý a obsahuje mnoho dalších postav. Jedna z největších kuriozit je Zapp Branigan, který je také přezdívaný jako "tlustoprd", velí lodi Nimbus a je přímo nadržený na svedení Leely. Po boku mu neochotně stojí zelený a roztomilý mimozemšťan Kiff. Dále například Robo ďábel, sadistická robotická verze Santa Klause, duo ze zpráv, robotický herec telenovel Calculon a mnoho dalších.

Futurama je silná komedie, která využívá nejrůznější typy humoru a parodií, má také velice silnou pop kulturní základnu, takže často vidíte odkazy na sci-fi filmy. Tvůrci to vymysleli dobře. Díky tomu že se děj pohybuje o 1000 let napřed si můžou utahovat prakticky ze všeho, i sebemenší blbost se tu dá nafouknout do obřích rozměrů a rozesmát vás. A říkám vám, že oni toho využívají v plné míře. V novějších sériích se také ukazuje mnoho parodií na dnešní meme a problémy internetu. Objevilo se například řešení problémů Mary sue postav, recolory. Byla zde i velmi silná narážka na Apple a Twitter.

Velice zajímavou složkou seriálu je hlavní parta z Planet Express. Je sice vidět, že jim na tom druhém záleží, ale naopak je tu ta krásná ironie, že se často chovají jako by jim ten druhej byl ukradenej. Kolektiv se tu k sobě chová někdy lhostejně, až chladně a Bender často vykrádá druhým peněženky za jejich zády. Přesto ale umí držet velmi silně při sobě.

Futurama má oproti Simpsonům obrovskou výhodu, a teď nejde jen o neomezenost nápadů. Futurama se na rozdíl od Simpsonů vyvíjí. Co se stane v některé z epizod má následky na další díly a postavy se také vyvýjí. Navíc Futurama ve skutečnosti není jen zábavná komedie, o dementovi co se dostal do budoucnosti. Futurama je velmi silně emoční seriál. Některé díly dokáží dohnat k pláči po každé když je vidíte, a že několik takových je. Futurama je ve svých chvílích velice dojemná a utvrzuje nás v tom, že se o postavy opravdu staráme a máme je rádi. Seriál vás přímo příjemně nutí soucítit s postavami a často do toho hodí ještě nějaký ten vtip.


Jestli na Futuramě opravdu musíte něco milovat, tak jsou to právě postavy. Bender je jedna z nejvíce komplexních, zábavných a přitom zlodušských postav na kterou na televizi narazíte. I když je to opilec, zloděj, zločinec, nymfoman a často sobec a podvodník, tak v některých chvílích vám ho je i líto a nebo ho obdivujete. Lidi Bendera milují a já se ani nedivím. Je to takový ten typ anti postavy, která přitom stojí na správné straně. Zoidberg je také velmi zábavná postava. Představuje chudého doktora, který se vždycky zuřivě ohlíží, když někdo řekne jídlo a o lidské anatomii neví vůbec nic. Leela je osamnělá žena, která ztouží po dobrém muži a snaží se odhalit tajemství své minulosti odkud vlastně pochází. Přitom rozdává tvrdé rány, jako profesionální kick boxer. Profesor je velice zábavná postava. I když většinou jen sedí s tím že už má na sobě pyžamo a nějak moc aktivně se neúčastní, kromě vědátorství, a občasného zásahu. Amy jako zbohatlík z Marsu má velice aktivní a živou povahu a stejně jako ostatní je pro každou špatnost. Nechtějte potkat její rodiče, neustále se vyptávají kdy už budou moct chovat vnouče. Hermes jakožto "rastafariánský učetní" je asi nejklidnější a nejrozvážnější postava. Velice si cenní práce, pochází z Jamaici a jeho velkým talentem je podlézání pod tyčí. Jako byrokrat si velice zakládá na kvalitní práci a v práci ostatní netoleruje lenost.


Futurama trpěla několika zrušeními, a také m ázatím skromný počet sezón a epizod,umí s nimi ale nakládat velice dobře. Postavy se vracejí, ať měli v jakémkoliv díle sebemenší roly, tak se později klidně vrátí. Futurama má také 4 DVD filmy, které přímo pasují do děje za pátou sezónu a otevírají šestou. Je to jiné než Simpsonovi, ale v dobrém smyslu. Je to živý a zábavný seriál, který pobaví celou rodinu, i když mnoho vtipů pochopí jen dospělí. Jestli jste o Futuramě doteď neslyšeli, nebo jí chcete zkouknout, udělejte to.Věřte mi, že se budete hodně dlouho bavit.