Leden 2012

Tři kamarádi a Jerry

10. ledna 2012 v 16:39 | StealthKaelly |  Seriály

Ach kde jsou ty časy, ty krásné časi dětství, které jsme také trávily u televize. U kanálů jako Super Max, Fox Kids, později Jetix a Cartoon Network, tak krásné vzpomínky. Televize měla tenkrát smysl, neukazovala nám skvělý život nadutých teenageů, které si hrajou na hvězdy. Děkuju Hanno Montano, že jsi prakticky zavraždila Mickey Mouse, opravdu. Změna Jetixu na Disney Channel byla (podle mě) jedna z největších chyb v televizní historii. Skvělé seriály nahradili komerční bezduché kraviny a ty dobré zůstali v minulosti. Díky Youtube mám ale možnost tyto poklady minulosti najít a znova se na ně podívat, a toto je jedním z nich.

Tři kamarádi a Jerry patří k jedněm z klasických seriálů na televizi Fox Kids, která se později proměnila na Jetix. Původně byl seriál odvysílán v Americe. Zvláštností tohoto seriálu je, že i přes svou kreslenou a dětsky vypadající podobu v sobě má víc dospělého humoru než by se zdálo. Proto byl ve Spojených Státech vysílán pouze rok. A ihned se dostanu k tomu proč tomu tak bylo.

Příběh vypráví o 10 letém klukovi Jerrym, který se přistěhoval do města, a snaží se za každou cenu spřáhnout s místní bandou kluků - Franekm, Thomasem a Erikem. Frank je přitom někdy agresivní, možná i arogantní a vychytralý vůdce party. Thomas není nikdy viděn bez své asi půl metrové zelené čepice a často s Frankem souhlasí. Erik je v partě ten mírnější a miluje fotbal. Sám Jerry přitom má zálibu vymýšlešt ty největší plány a miluje chovat mravence.


Děj se proto často točí okolo Jeryho pokusů se k nim přidat a pokusy celé bandy kluků zaujmout zdejší dívky. Linda - blondýnka, která se chová nad kluky povýšeně, je Frankova sestřenice, Mimi - menšího vzrůstu se žlutou pletí a šikmýma očima je z bohaté rodiny, a Tess - která je asi nejméně útočná na kluky tajně miluje Erica. Holky kluky se zábavou odmítají, ale někdy jsou až pobouřené tím, jaké plány na ně znova vymysleli. Město přitom obývají i další zajímavý občané.

Mimiin obtloustlý táta Roy Johnson vlastní jediný krám ve mstě, a to mu ještě nad ním létá balon s nápisem: "Nakupujte u Roye" a neodmítne jedinou příležitost ještě k tomu vydělat. Patří mu přitom ohromná vila. Farář Dick pracuje v kostele a dohlíží na řádnou morálku města. Přitom ale není takový andílek jak se tváří. Dále tu máme pobudu Oskara, ten je bezdomovec, který se plíží městem a někdy narazí na kluky, přičemž se mu stane nějaká zábavná příhoda. Ve škole děti narážejí na jeich učitelku, která už při prvním pohledu hýří velmi klidnou povahou a chlupatými nohami. V Royově obchodě pracuje Monica, která se neustále schází s Tonym, starším bratrem Tess. Tony je přitom velkým idolem jak holkám, tak Frankovi a spol. Přitom je to ale puberťák, který si myslí že bydlí egem až na vrcholu Empire state building a největší frajeřina je být drsnej týpek. Pan a paní Berthvislovi jsou sousedé Jerryho, paní přitom pracuje v knihovně a pán si sedí doma na gauči. Je veterán válek a dnes mu bohatě stačí ke štěstí televize a pivo. V městě se najou i další postavy, jako rodiče všech kamarádů, tihle ale často hýbou dějem a ostatní se přidávají.

Jedna z nejzábavnějších postav je přitom Jerryho táta. Ten pracuje jako tělocvikář na jejich škole a všichni z něj mají řádný respekt. Jerryho táta je totiž velmi vzteklý, netrpělivý a vyznává tvrdou práci jednotlivce. Velice si potrpí na poctivou práci a vycházejí od něj například hlášky: "Ale no tak to jste chlapy? Nedokážete dojíst ani patnáctou zmzlinu? co jste chlapy nebo holky?!"

Seriál je komedie pro děti, obsahem ale také pobaví starší obecenstvo, kteří možná budou šokovaně zírat, na co se to ty děcka dívají. Humor je totiž spíš někdy až nevhodný pro dětské publikum. Jde o časté pokusy sblížit se s děvčaty. Kluci totiž zkoušejí opravdu vše možné. Seriál byl v Ameriace velice brzy stáhnut z obrazovek, protože si lidé mysleli, že pro děti není vhodný a výchovný. Jen protože se Jerry snaží sobě i kamarádům ukázat Lindinu sukni zespoda zrcátkem, a podobným věcem dostal tenhle seriál útrum. U nás se ale udržel dlouho. Z nějakého důvodu mi také tento seriál zapadal do stejné třídy jako Třída číslo 402, pokud si pamatujete, připadali mi jako bratrské seriály z nějakého důvodu.

Jinak ale opravdu nemůžu říct, že by se mi seriál nelíbí, patří to ke klasice. Vtipy vás pobaví, děj začíná vždycky tak krásně naivně z pohledu chlapců a poté se vyvine v krásnou opačnou pointu, než kterou čekali. Musím také animátorům přičíst plus za moc pěkné projevy, jako jsou obličeje a gesta. Když Frank rudne, tak se musíte smát. Nikdy jsem nebyla schopná ale určit místo, kde se město nachází, vždycky jsem hádala že to bude anglie, protože pořád říkají penny, poté ale zase dolary, taky by se mohli aspoň dohodnout.

Jednoduše příběh nám přinese mnoho zábavného. Mohla bych tu sice některé věci vyjmenovat, ale pokud jste z 90 let, tak víte o čem mluvím. A ti kteří neví, ať se podívají, protože tenkrát vám televize opravdu přinášela potěšení. Úsměv na tvář.