World of Warcraft - Zrod Hordy

27. dubna 2011 v 19:59 | StealthKaelly |  Knihy

Warcraft k nám přišel jako velice dobrá a zábavná strategie. Hra která vás pobaví, nadchne. A pak je tu kniha, svět písmenek a nekonečných řádků, kde si svět musíte představit sami ve své hlavě, abyste viděli to co se vám autor snaží naznačit. A teď tu hru spojte s knihou a vznikne vám příběh, který si zaručeně zaslouží abyste ho znali celý!

Já jsem s Warcraftem vlastně vyrůstala, tato velmi povedená a jedna z nejlepších strategií naší doby se ukázala v tom nejlepším světle. Dala základ jednomu z největších RPG světa - World of Warcraft. u kterého jsem sice dlouho nezůstala, ale trojka bude mít svoje místo v mojem srdci navždy. Warcraft je jedinečný, není jako ostatní fantasy, která jsou si často v mnoha věcech podobná. Warcraft má skvěle propracovaný svět, postavy, kouzla, bytosti, je to žijící komunita a místo kde se plní i ty nejšílenější představy. Warcraft není ale niky jednostranný a černobílý, nenásledujeme jen jednoho hlavního hrdinu a jeho přátelé, neproklínáme jen jednoho který je to největší zlo. Každá rase, každá postava má své dvě strany, na které je třeba dbát. Když víte o příběhu jedné postavy, musíte znát i pohled té další. Warcraft se skládá z mnoha příběhů mnoha postav. Je to ohromný svět který kypí životem, a knihy krásně doplňují příběh toho, co jsme si zažily na herním poli.

Knihu napsala autorka jménem Christie Golden, tak stojí také za titulem Warcraftu "Vládce klanů." Je známo, že se specializuje na příběhy kde vystupují jako hlavní hrdinové orkové. Vládce klanů následoval Thralla, Zrod Hordy provází příběh Thrallova otce Durotana. Slavného náčelníka klanu Frostwolf, po kterém je dnes pojmenované hlavní město orků - Durotar.

Kniha začíná prologem, který nám vypráví o Sargerasovi, démonickém pánovi, který se snaží lákat tři nejvyšší draenei, kteří byly tenkrát známí ještě jako Eredaři. Inteligentní a vyspělá rasa, která se ale přejmenovala na "draenei" což v jejich jazyce znamená vyhnanci. Protože dva z velkých eredarů - Archimonde a Kil'jadean nabídce podlehli, byl Velen nucen svůj lid zachránit tím že uprchli v magické lodi a museli se skrývat po různých světech. To byl začátek Plamenné legie.

Celá kniha je rozdělena do několika částí a na začátku každé kapitoly nás přivítá Thrall se svým vyprávěními, lítostí a nadějemi do budoucnosti. Příběh orků začíná na orkských slavnostech, dříve orkové žily v rozdělených kmenech, které se scházely pouze dvakrát do roka na slavnostech. Mladý ork Durotan, který sní o hrdosti jeho lidu, cti a slávě a vzrušujících soubojích se tu noc setká s Orgrimem, dalším orkským mladíkem, který je ale z jiného kmene. Přátelství dvou orků z jiných orků je velmi vzácné a neobvyklé, oba ale společně vyrůstají a sílí.

Když se jednoho dne setkají s jedním z tajemných draenei, který je zachránil před ogrem - tupé, tlusté a dvouhlavé monstrum, tak se jim jako jediným orkům dostane cti navštívit jedno z jejich měst. Orkové a draenei žily dosud v míru, sice ne jako dobří přátelé, ale obchodovali spolu a nikdy si navzájem neškodily. Pro Durotana a Orgrima je to ale veliká pocta, a ten den se setkají s prorokem Velenem.

Orkové vždy žily v souladu s přírodou, učili se šamanismu, poslouchaly je živly, bojovaly za čest a slávu a jejich kůže byla kdysi hnědá, tak dřív vypadal jejich život v zemi Draenor. Příběh se ale začíná komplikovat, když se Kil'jadean posedlý touhou zabít každého zbylého Draenei dostane k jednomu z dalších světů kde by se mohli skrývat, a jeho zbraní k ničení se stanou právě orkové. Nechci knihu převyprávět a navíc každý kdo hry hrál, tak ví že za pád orků můžou dva z nich - Guldan a Ner'zhul. Dva šamani kteří jeho slovům podlehli a zaprodali tak celou jejich rasu. Skoro celou.

Kniha funguje vlastně jako vodítko ke všemu co se děje po ní a je odpovědí na mnoho otázek. Například, jak se dostali orkové do Azerothu, jak vznikl Black Temple, proč se z Draenoru stal Outland a kdo to má vše na svědomí. A také proč draenei musí tak silně bojovat za svou svobodu. Každá postava má své silné a i slabé chvilky, vše je bráno z dvou pohledů. Není to jen dobro a zlo, je to prostě realisticky pojatá situace, kdy se musíte rozhodnout co je to nejlepší pro váš lid a ty které milujete. Warcraft byl vždy o tom, jak jedna rasa dokáže přežít v souladu s dalšími. Popravdě i když víte co po knize následujete, musíte jí číst s vykulenýma očima a otevřenou pusou. Jsou tu zvraty, napětí, a vy se v mysli dožadujete odpovědi co se stane dál. a proto tak dychtivě čtete další stránky. A ve finále vás kniha stejně dostane.
Opravdu mě mrzí že ta knížka nemá aspoň o dalších tři sta stran navíc. Nevystihuje například to, jak se z Ne'zhula stal Lich King, to tam nenajdete. Dalo by se v ní probrat ještě mnoho věcí. Budete ale uchváceni, když budete kráčet spolu s Durotanem, Orgrimem, Durotanovou silnou družkou Drakou, setkáte se i s Hellscreamem za jejich mladších let a časů kdy byly orkové ještě neposkvrněná rasa. Nadchne vás čistá šlechetnost orků a urozenost draenei, a pochopíte příběh který tomu všemu předcházel.

Tuto četbu bych doporučila vše fanouškům Warcraftu určitě. A určitě dokáže zaujmout i jiné. Patří do třetí generace knih tohoto světa, a stojí za to si jí přečíst. Když jí ale dočtete, budete chtít víc. Takže doporučuju sáhnout po Posledním strážci, a vládci Klanů a dalších knihách, nezklamou vás :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 evening dresses online evening dresses online | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 15:45 | Reagovat

Its as if you read my mind! You appear to find out a good deal relating to this, like you wrote the hem ebook inside or something. I do think which you can do with some pics to operate a vehicle what it's all about home somewhat, but aside from that, that is great blog. A great read. I'll certainly return.
http://www.speakdress.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama