South Park

20. dubna 2011 v 22:19 | StealthKaelly |  Seriály


Přidrzlé (nechutně drzé), sprosté a směšně jednoduše nakreslené postavičky ze seriálu South Park zná snad každý. Slávu si vydobyl směšnou kresbou, a velmi provokativním, drzým, často nechutným a sprostým způsobem. Rozhodně potvrzuje pravidlo, že animace rozhodně není jen pro děti. Objevil se v druhé polovině devadesátých let, což si velice dobře pamatuju, protože tehdy každé dítě chtělo vidět alespoň jeden díl. Škemralo se u rodičů, a popřípadě se tajně před půlnocí zapnula televize, aby jsme mohli vidět seriál který svým originálním způsobem dobil svět. A já byla se svým bratrem jedním z nich.

V základu se děj točí okolo čtyř kluků se zapadlého Coloradského městečka jménem South Park. Cartman (Erik), Kyle, Stan a Kenny se každodenně potýkají s nejrůznějšími problémy, dobrodružstvími a mnoha otázkami, které opravdu nejsou vhodné pro 9 letá děcka, ale očividně si s tím hlavu nedělají. Zajímavé je, že i když jde o seriál pro dospělé, tak hlavními postavami jsou děti a nadávají o sto šest. Seriál se postupně rozvíjí a nabízí další škálu postav, která někdy přejde vaše očekávání. Zábavná je, že pokud se jedná o Kanaďany, tak je poznáte podle dvou teček jako očí, a vyklápějících hlav, které vypadají jako by měli upadnout. Městečko například obývá, afroamerický školní kuchař Šéf, ke komu si kluci chodí pro rady, starostka která vypadá že ani nevyšla základu, strýček Jimbo, který si vždy najde způsob jak zastřelit každé zvíře, Velký teplý AL, který vždy patřil ke skautům a vlastnil zvěřinec pro teplá zvířata. Ve škole se také setkáme s několika individui, například učitel pan Garisson, kterého skoro neuvidíte bez maňáska pojmenovaného Pan Klobouk. Vypadá to že pan Garisson si s ním léčí své duševní nedostatky. Školní psycholog pan Mackey mluví zvláštním tónem a znázorňuje slovo ááááno, jeho hlava je přitom nafoukla jak meteorologický balon. Z žáků se setkáme s Pipem, Angličanem, nebo Francouzem, stále si nejsem jistá, který stále slýchá posměšky hlavně od Cartmana. Wendy, která se považuje za Stanovu přítelkyní, který ji vždy pozvrací, je extrémně žárlivá když se někdo motá okolo jejího "chlapa". Dále je tu jedna ze slavných postav Timmy, Timmy je na vozíku, je ochrnutý, má nesmyslný výraz a stále jen velmi nahlas říká "TIMMMMMMMMMMYYYYY". Později se do školy připojil nový žák Jimmy, který je taktéž ochrnutý na nohy, ale chodí o berlích, dělá komika a neustále opakuje: "Jste skvělé publikum!" Kdykoliv jde poděkovat. Jedním z dalších významných žáků je Butters, který se stal i na chvíli částí hlavního gangu po Kennyho smrti. Po jeho vyhazovu se z něj stává také Profesor Chaos, který doufá že ovládne svět. Například tím že ho zatopí zahradní hadicí. Žáků je víc, a každý někdy dostane nějakou roli, ale nechce se mi je vyjmenovávat všechny, abyste se například taky podívali.

Další kapitolou sama o sobě jsou samotné rodiny chlapců. Cartman žije sám se svou matkou a kočkou, kterou se snaží odnaučit různým nemravnostem. Dlouhou dobu bylo záhadou kdo je jeho otec, a v jednom z dílů se ukazuje že Cartmanova máma je hermafrodit, později se ale ukazuje že Cartmanův otec přece jen existuje. Erikova máma je navíc nevýslovná štětka, s každým spí, a hraje v péčkách. Ke svému synovi je ale až přehnaně hodná a splní mu každé přání a Cartman nerad slyší o jejím "koníčku". Kyle pochází z židovské rodiny. Žije s matkou, otcem a adoptovaným bráškou z Kanady, Ikem. Nejvýraznější osobou této rodiny je jeho matka, o které se cartman často zmiňuje že je nesmírná kráva, jelikož Kylova matka velice často a rázně zasahuje do jejich osobního života. Ve filmu dokonce rozpoutala válku Ameriky s Kanadou, kvůli kreslenému filmu. Stan žije se svou matkou a otcem, který býval kdysi rocková hvězda, měl několik povolání a svou sestrou Shelly. Ta ho utlačuje a spolu s ním i ostatní kluky z bandy a kluci z ní mají spíše strach než respekt. Také má dědečka na vozíku, který ho neustále prosí aby ho zabil, aby měl už klid. Dokonce i sám naháněl smrtku aby to konečně udělal a sprovodil ho ze světa. Stan chodí často pro radu k otci, a přichází momenty mezi otcem a synem. Kenny pochází z chudé rodiny. Žije s matkou a otcem, někdy se v záběrech objevuje i jeho sestra a bratr. K večeři jí studené waffle a bydlí v ne moc dobře vypadajícím domku. Jejich chudoba bývá často vysvětlována leností jeho otce a často si z nich utahuje Cartman. V pozdějších sériích se Kenny snaží narovnat vztah jeho rodičů a zlepšit jim život, což vlastně dělá docela často.

Sami chlapci jsou někdy případem pro psychologa. Cartman je obtloustlý, sarkastický, egoistický a často zlý, škodolibý a vychytralý šmejd. Někdy ale přijdou chvíle kdy se ukáže že je pouze dítě. Stalo se ale třeba i to, že když zdědil milion dolarů odkoupil zábavní park jen pro sebe, aby se tam mohl vozit úplně sám a perfektně mu to vyhovovalo. Když se ukáže světlá chvilka, dokáže být ale soucitný. Často se snaží o to mít cokoliv lepšího než jeho přátelé, a má rád, když může vládnou, rozkazovat a nebo dokonce podnikat. Přes jeho viditelnou nadváhu je velmi háklivý na připomínky o jeho váze. Kyle má klidnou povahu a nejčastěji je vidět spolu se Stanem. On je ten kdo se nejčastěji staví Cartmanovým návrhům a tak mu také uděluje nejvíc nadávek za jeho sobecké chování. Kyle je velmi háklivý na Cartmanovy připomínky na jeho mámu a vyznání. Dobře se stará o svého bratříčka Ika, i když ho někdy jen tak vykopne do vzduchu. Pod čepicí se mu skrývají husté zrzavě vlasy, a i přes jeho častou nesnášenlivost ke Cartmanovi, pro něj dokonce i riskoval život aby ho zachránil. Jelikož je žid, tak také neslaví vánoce a věří na vánoční hovínko Pana Hankey. Stan je velice klidný a často spíše následuje Kyla. Oba velmi často projevily jak jsou blízcí přátelé, a vždy jsou viděni spolu. Stan je docela často utlačován svou sestrou a odmítá prosby jeho dědečka, aby ho zabil. Často také nesouhlasí s Cartmanem. V osobním životě se to má tak, že musí řešit dilema kolem Wendy. Ta se považuje za jeho přítelkyni a peskuje ho, když to on neztvrzuje. Zajímavé je že když se k němu Wendy dostane, pozvrací ji. Zdá se že Stan asi nejméně dobře snáší špatnou zprávu kolem přítele, například nedokázal jít ke Kennymu když umíral protože se s tím nedokázal smířit. Když konečně přišel bylo pozdě. Když zjistil že neexistuje zoubková víla a ostatní bytosti, tak ztratil ideály. Kenny v prvních sériích nehrál velmi aktivní roly, protože skoro v každém díle umíral. Ano tak vznikla ta slavná hláška. I když mu není skrz bundu rozumět, tak se ukázal jako velmi odvážný a lidé si ho
zamilovali. Právě on totiž je ten kdo musí zachraňovat situaci. Kenny je ze všech 4 kluků nejzběhlejší v sexuálním životě a s radostí si užívá časopisy pro dospělé. Nesnáší Cartmanovi narážky na jeho chudobu a byl mnohokrát zabit, přesto asi nejhorší věc co mu Cartman udělal bylo když přímo sežral všechno kuře z KFC. Tím pádem nezbylo na ostatní, Kenny se ale přímo rozbrečel, protože je to pro něj až moc drahé jídlo. Svět vypadá jako by na něj byl přímo alergický, protože kam se hne tam ho něco čeká,. Když Timmy dal Jimmimu Kennyho mikinu, hnala se za ním jedna nehoda za druhou. Kenny je velmi dobře znám pro jeho oranžovou bundu,ze které jsou mu vidět pouze oči. Ve filmu jí ale poprvé sundal a odhalil že má blonďaté vlasy. Ve 14. sérii se kluci ukázaly také jako super hrdinové, a diváci museli žasnout když zjistili že ten s nejhlubším charakterem je zrovna Kenny. Pokaždé když Kenny zemře, znova se narodí to se na job super hrdiny hodí.

South Park si pohrává s mnoha tématy našeho života, je málo věcí o kterých se aspoň nezmínil. Vystupují v něm celebrity, paroduje, a často ne moc pěkným způsobem. Například Cartman nechal rozmačkat Justina Biebera, (anomusím se zmínit zrovna o tomhle XD) Pokud byste tenhle seriál brali vážně, nervy vám nevydrží ani 5 dílů. Proto je seriál často kritizován, že si utahuje z náboženství a všeho co se v něm objeví. I přesto ale sbírá ocenění. Co se týče náboženství, v seriálu se ukazují další i nadpřirozené postavy.Samotný bůh (XD), Ježíš, Satan, který to milostně po čase táhnul se Sadámem Husajnem, vánoční hovno Hankey, papejte vápník a na vánoce se zjeví, a třeba zhulený ručníček. Animace bývá někdy také zajímavé téma, protože používá, jak jejich standardní, tak i 3D - například v dílu s World of Warcraft a nebo i anime se objevilo. Poté používají i pravé fotografické obráky, napříjlad pan Garrison vypadal v obličeji jak David Hasselhoff.


Městečko je až na několik výjimek vždy pokryto sněhem a najdete v něm nespočet krav, které jsou jeho symbolem. Odehrávají se v něm ale takové absurdnosti, že se buď znechuceně odvrátíte a nebo zhluboka zasmějete. V jednom z dílů byl například viděn jejich vlastní kopec Phila Collinse, v dalším dílu se ale Phil Collins ukázal v jiném světle. Velmi časté jsou sexuální vtipy, vtipy o náboženství, rasách, ekonomické úrovni a i samotné stupiditě lidí. Například Šéfovi se opravdu nelíbila jejich městská vlajka. V televizi u nich běží kanadský komediální seriál "Terence a Philip", kde na sebe oba Kanaďani akorát prdí a tomu se tam říká humor.

Když si vzpomenete, jak jste na ten seriál koukali jako malý a díváte se teď, všimnete si rozdílu. Tehdy vám nepřipadal nějak hluboký a se smyslem. Když ale zestárnete, tak zjistíte že ty věci mají i smysl. Některé díly jsou i dojemné a můžete u nich brečet z dobrého důvodu. Často jsou ale zaměřené na komedii. Drsnou komedii.

South Park se dočkal vlastního celovečerního filmu. Který byl také muzikálem a vzešlo z něj několik písní k zapamatování. Najdou se i videohry a vše možné na co si vzpomenete. South Park je jednoduše jediný a nedá se napodobit. Dnešní nové seriály jako je Family Guy, American Dad, a i další hrané s ním i něco sdílejí, ale nikdy nezajdou tak daleko jako v South Parku. V češtině bylo nadabováno 6 sérií a ve spojených státech se chystá do světa patnáctá.

Ať je to jak chce, South Park jen tak nezmizí. Zapsal se do seriálové a filmové historie, A já musím uznat že si to svým nechutným způsobem zaslouží. Teď použiju jejich vlastní upravenou hlášku: "Co bys čekala, jsou to Američani."
Originální název: South Park
Český název: Městečko South Park
Rok premiéry a doba vysílání: 1997 - současnot
Žánr: animovaný, komedie, černý humor, sitcom, satira
Tvůrce a režisér: Trey Parker, Matt Stone
Počet epizod: 209 - stále se točí nové
Počet sezón: 14 - stále se točí nové, zanedlouho vychází 15
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Pejskařka Denny Pejskařka Denny | Web | 20. dubna 2011 v 22:27 | Reagovat

:-D

2 ▓▒ Mary Depp Snape ♥ ▒▓ ▓▒ Mary Depp Snape ♥ ▒▓ | Web | 20. dubna 2011 v 22:29 | Reagovat

[1]: asi tak.Příliš dlouhé ke čtení.ale příliš zajímavé k přehlédnutí :D

3 Terezka* Terezka* | Web | 20. dubna 2011 v 22:35 | Reagovat

:)

4 beach wedding gowns beach wedding gowns | E-mail | Web | 12. ledna 2013 v 9:40 | Reagovat

A SUPPORTED BY THE DEVELOPER TOOLS? It was interesting. You seem very knowledgeable in ypour field.
http://www.speakdress.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama